Навчально-науковий центр підтримки ядерної захищеності було створено з метою покращення магістерської програми підготовки фахівців у сфері фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів та підготовки високопрофесійних кадрів у сфері використання ядерної енергії. Також центр створено для консолідації наукових кадрів з метою вирішення складних задач та забезпечення і покращення необхідного рівня ядерної захищеності об’єктів критичної інфраструктури України.
Основні задачі центру:
Покращення обізнаності у сфері використання радіоактивних матеріалів та об’єктів, які здійснюють поводження з ними;
Надання допомоги у посиленні ядерної захищеності органам державної влади, юридичним та фізичним особам, які проваджують діяльність у сфері використання ядерної енергії;
До складу навчально-наукового центру підтримки ядерної захищеності входять інноваційний навчальний комплекс систем фізичного захисту та навчальний комплекс комп’ютерного моделювання.
На базі навчальних комплексів центру можуть проводити дослідження фахівці спеціальності 143 Атомна енергетика та інших спеціальностей, що працюють в сфері фізичного захисту та обліку і контролю ядерних матеріалів. Також до виконання робіт в центрі можуть залучатися представники міжнародних організацій, які працюють в сфері ядерної захищеності (Nuclear Security).
Проводити наукові дослідження для бакалаврських робіт та магістерських дисертацій можуть студенти спеціальності 143 Атомна енергетика, що навчаються за освітніми програмами «Атомні електричні станції» і «Фізичний захист та облік і контроль ядерних матеріалів» та студенти спеціальностей: 121 Інженерія програмного забезпечення, 122 Комп’ютерні науки, 151 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології, 142 Енергетичне машинобудування, 144 Теплоенергетика.
Навчальний комплекс системи фізичного захисту (СФЗ) (інтерактивні навчальні макети)
Призначення та галузь застосування
Навчальний комплекс системи фізичного захисту (рис. 1) створено в ході реалізації проєкту технічної допомоги між Міжнародною агенцією з атомної енергії (МАГАТЕ) та КПІ імені Ігоря Сікорського. Виконавцем проєкту була компанія MAGAL Security Systems LTd.
Комплекс призначений для виконання здобувачами вищої освіти лабораторних робіт, практичних занять та наукових досліджень в напрямку фізичного захисту та обліку і контролю ядерних матеріалів, охоронних систем безпеки, систем телевізійного спостереження, систем контролю і управління доступом.
Рисунок 1 - Навчальний комплекс системи фізичного захисту
Галузі застосування та об'єкти аналізу:
Навчальний комплекс оснащено:
Стендами з обладнанням функціональних груп виявлення, контролю і управління доступом, телевізійного спостереження і оцінки сигналів тривоги, комутаційним обладнанням та обладнанням підсистеми зв’язку системи фізичного захисту.
Комп'ютери робочих станцій i7-9700, 8 RAM, 480GB SSD, 4TB 7200RPM 3.5", DVD WR, Strong video adapter 10 станцій, Монітори 24" 12 штук;
Сервери Lenovo: 2xXeon Silver 4208, 8x2.5" drive buys, 2x2.5"x500GB SSD, 2.5" 10000RPM 2.1TB, 32 GB RAM, 4x1GB network, dual PS, rails, management arm 2 сервери (основний та резервний).
Функціональна група засобів виявлення
До функціональної групи засобів виявлення відноситься макет зовнішнього огородження з двома інтегрованими засобами виявлення (рис. 2) та стенд із засобами виявлення різного принципу дії (рис. 3).
Рисунок 2 - Макет зовнішнього огородження з інтегрованими засобами виявлення
На стенді встановлено:
Рисунок 3 - Стенд із засобами виявлення різного принципу дії
На стенді встановлено:
Із застосуванням обладнання стендів заплановано виконання практичних і лабораторних робіт та пов’язаних з ними наукових досліджень:
Функціональна група засобів контролю та управління доступом
До функціональної групи засобів виявлення відноситься стенд із зчитувачами (зчитувачі карток та біометричних характеристик особи) виконавчими пристроями і мережевими контролерами (рис. 4).
На стенді встановлено:
До стенду підключено:
Із застосуванням обладнання стенду заплановано виконання практичних і лабораторних робіт та пов’язаних з ними наукових досліджень:
Рисунок 4 – Стенд функціональної групи засобів контролю та управління доступом
Функціональна група засобів телевізійного спостереження та оцінки сигналів тривоги
До функціональної групи засобів телевізійного спостереження та оцінки сигналів тривоги відноситься стенд з аналоговою, цифровими циліндричною та тепловізійною камерами і комутаційним обладнанням (рис. 5).
Рисунок 5 – Стенд функціональної групи засобів телевізійного спостереження та оцінки сигналів тривоги
На стенді встановлено:
До стенду підключено:
Із застосуванням обладнання стенду заплановано виконання практичних і лабораторних робіт та пов’язаних з ними наукових досліджень:
Спеціалізоване програмне забезпечення
Програмне забезпечення комплексу забезпечує повну інтеграцію всього обладнання та управління комплексом. Для управління комплексом на основному та резервному серверах (рис. 6) і на робочих станціях автоматизованого комплексу технічних засобів встановлено наступне ліцензоване програмне забезпечення:
Рисунок 6 – Серверна стійка з серверами, комутаційним та допоміжним обладнанням
Рисунок 7 – Програмне забезпечення комплексу FortisX
Із застосуванням обладнання спеціалізованого програмного забезпечення комплексу заплановано виконання практичних і лабораторних робіт та пов’язаних з ними наукових досліджень:
Навчальний комплекс комп’ютерного моделювання
Комплекс (рис. 8) було створено за підтримки Шведської агенції з ядерної безпеки (SSM) Та Департаменту міжнародних справ, торгівлі і розвитку Канади.
Рисунок 8 – Навчальний комплекс комп’ютерного моделювання
На базі комплексу виконуються складні науково-інженерні розрахунки процесів в галузі атомної енергетики з використанням тривимірного моделювання. Для візуалізації результатів проєктування обладнання ядерних енергетичних установок застосовується 3D-друк. З використанням ліцензованого програмного забезпечення виконуються наукові дослідження тепло і масообміну та кінетики реакторів, розрахунки нейтронно-фізичних характеристик активних зон реакторів та режимів експлуатації і надійності обладнання. Для збільшення обчислювальної потужності забезпечена можливість виконання кластерних розрахунків.
Навчальний комплекс оснащено 20 робочими станціями з потужними комп’ютерами (Intel Core i7-8700/MSI Z370-A_PRO/32GB/SSD 240GB/SATA 2TB/GeForce GTX2070 8GB/650W), що об’єднані в локальну мережу під управлінням серверу (Supermicro SYS-7048R-VMW/2 x Intel Xeon E5-2630 v4/64GB ECC/4x600GB SAS/SSD 200GB). Також в лабораторій встановлено 3D-принтер. На робочих станціях встановлено інноваційне спеціалізоване програмне забезпечення: AXIS Site Designer, CCTV Design Tool, ENDSTAR, Autodesk, SolidWorks, iVMS-4200, WinSpectrum, EASI70r, Neutralization.